Menu Close

Πρόγραμμα Β’ εξαμήνου


Έναρξη Β΄ εξαμήνου: 22/2/2021
Λήξη Β΄ εξαμήνου: 3/6/2021


ΗΜΕΡΟΜ.ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΩΡΑ
24/2/2021Ανατομία του γεννητικού συστήματος της γυναίκας - Ανατομικές ανωμαλίες Μιχαλά Λ.15.30-17.00
24/2/2021Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Θεραπεία σε καθ’ έξιν αποβολές & θρομβοφιλίαΜεσσαρόπουλος Π.17.00-18.30
25/2/2021Πρόωρη αποκόλληση πλακούνταΧρέλιας Γ.15.30-17.00
25/2/2021Φυσιολογικές μεταβολές κατά την κύηση Παππά Κ.17.00-18.30
3/3/2021Νέοι μέθοδοι ελεγχόμενης διέγερσης των ωοθηκών στην εξωσωματική γονιμοποίηση
Βραντζά Τ.15.30-17.00
3/3/2021Πρωτόκολλα IVF και ΚύησηΜακράκης Ε.17.00-18.30
4/3/2021Female and male hypogonadismT. Barber15.30-16.30
4/3/2021Η κύηση στη μεγάλη ηλικίαΠαπαγεωργίου Θ.16.30-18.30
10/3/2021Αυτόματες και καθ’εξιν αποβολέςΔρακάκης Π.15.30-17.00
10/3/2021Εμβρυολογία του γυναικείου γεννητικού συστήματος Κωνσταντινίδου Α.17.00-18.30
11/3/2021Θρομβοφιλία και κύησηΠολίτου Μ.15.30-17.00
11/3/2021Μοριακή, βιοχημική και γενετική διερεύνηση καθ’ έξιν αποβολώνΚαλανταρίδου Σ.17.00-18.30
17/3/2021ART και απόγονοι των παιδιών μετά από Υποβοηθούμενη ΑναπαραγωγήΚαλανταρίδου Σ.15.30-17.00
17/3/2021Η σχέση ανοσολογικών παραγόντων και επανειλημμένων αποτυχιών εμφύτευσηςΜακρυγιαννάκης Α.17.00-18.30
18/3/2021Εμφύτευση-Πλακουντοποίηση-Πρώιμα στάδια κύησηςΒραντζά Τ.15.30-17.00
18/3/2021Ανωμαλίες πρόσφυσης πλακούντα-επιπωματικός πλακούνταςΣωτηριάδης Α.17.00-18.30
24/3/2021Τροφοβλαστική νόσος του πλακούνταΧρέλιας Χ.15.30-17.00
24/3/2021Παθολογία του πλακούνταΓραμματόπουλος Δ.17.00-18.30
31/3/2021Ενδοκρινικές μεταβολές κατά τη κύησηΒαλσαμάκης Γ.15.30-17.00
31/3/2021Ενδομήτριος θάνατος του εμβρύου. Η παθολογοανατομική εικόνα εμβρύου και πλακούνταΚωσταντινίδου Α.17.00-18.30
1/4/2021Υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειαςΕλευθεριάδης Μ.15.30-17.00
1/4/2021Υπερηχογραφικό screening για δομικές ανωμαλίες του εμβρύουΑραβαντινός Λ.17.00-18.30
7/4/2021Fetal echocardiography: Basic Principles Charakida M.15.30-17.00
7/4/2021Υπερηχογραφικά προβλήματα-εξατομικευμένη προσέγγισηΠαπαϊωάννου Γ.17.00-18.30
8/4/2021Εξωμήτριος ΚύησηΕυαγγελινάκης Ν.15.30-17.00
8/4/2021Ενδομήτριος θάνατος (stillbirth: prediction-prevention)R. Akolekar17.00-18.30
14/4/2021Πολύδυμη κύηση-σύνδρομο υποκλοπής -ενδομήτριες επεμβάσεις [ΤΤΤS]Παπαϊωάννου Γ.15.30-17.00
14/4/2021Voluma placenta-Υπολογισμός όγκου πλακούντα ως δείκτη πρόβλεψης προεκλαμψίας-ενδομήτριας καθυστέρησης ανάπτυξης και βάρους σώματος κατά τη γέννησηW. Plasencia17.00-18.30
15/4/2021Συγγενής διαφραγματοκήλη-Ενδομήτρια επέμβασηN. Persico15.30-17.00
15/4/2021Υδράμνιο-AντιμετώπισηΚαραγιώτη Ν.17.00-18.30
21/4/2021Ισοανοσοποίηση- Διάγνωση και Αντιμετώπιση Κύησης με ισοανοσοποίηση- Ενδομήτρια μετάγγισηΠαπαϊωάννου Γ.15.30-17.00
21/4/2021Εμβρυικός ύδρωπας: Παθοφυσιολογία, Διάγνωση, ΑντιμετώπισηΚασσάνος Δ.17.00-18.30
22/4/2021Ενδομήτρια καθυστέρηση της ανάπτυξης(IUGR)-Διάγνωση και αντιμετώπισηΣωτηριάδης Α.15.30-17.00
22/4/2021Προεκλαμψία: Παθοφυσιολογία- Περιγεννητική Έκβαση-Διάγνωση και Αντιμετώπιση ΠροεκλαμψίαςΣηφάκης Σ.17.00-18.30
12/5/2021Screening για προεκλαμψία στο 1ο και 2ο τρίμηνοΠαπαϊωάννου Γ.15.30-17.00
12/5/2021Screening προεκλαμψίας-Αποτελέσματα πολυκεντρικής μελέτης ASPREΕυαγγελινάκης Ν.17.00-18.30
13/5/2021Stress και αναπαραγωγήΖουμάκης Ε.15.30-17.00
13/5/2021Ενδοκρινική υπέρταση και κύησηΒαλσαμάκης Γ.17.00-18.30
19/5/2021Συγγενείς Λοιμώξεις και ΚύησηAντωνιάδου Α.15.30-17.00
19/5/2021Ενδομήτριες Λοιμώξεις και έμβρυοΜπούτσικου Θ.17.00-18.30
20/5/2021Άσκηση και ΚύησηΧαλβατσιώτης Π.15.30-16.30
20/5/2021Διατροφή και ΚύησηΠαπαβαγγέλης X.16.30-17.30
20/5/2021Τερατογόνα στην ΚύησηΦρυσίρα E.17.30-18.30
26/5/2021Φάρμακα και κύησηΠαπαϊωάννου Γ.15.30-17.00
26/5/2021Ακτινοβολία και κύησηΕυσταθόπουλος E.17.00-18.30
27/5/2021Διαταραχές της ήβης, σπάνια σύνδρομα και εγκυμοσύνηΔεληγέωρογλου Ε.15.30-17.00
27/5/2021Υστεροσκόπηση στην κύησηΧατζηπαπάς Ι.17.00-18.30
2/6/2021Πιθανή αναπλήρωση μαθημάτων
3/6/2021Γονιμοποίηση ανθρώπινων εμβρύων - Ανάπτυξη ανθρώπινων εμβρύων in vitroΝτινοπούλου Β.15.30-18.30