Menu Close

Πρόγραμμα Γ’ εξαμήνου

Tα μαθήματα του Γ΄εξαμήνου θα πραγματοποιούνται στο ΑΚΙΣΑ κάθε Δευτέρα και Τρίτη στην αίθουσα 6

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣΔΙΑΡΚΕΙΑ
5/10/2020Εμβρυϊκός προγραμματισμός (“fetal programming”) Γιώργος Βαλσαμάκης15:30-17:00
Φάρμακα και κύησηΓεώργιος Παπαϊωάννου17:00-18:30
6/10/2020Διαβήτης και κύηση Μελπομένη Πέππα15:30-16:30
Παθήσεις θυρεοειδούς και κύηση Μελπομένη Πέππα16:30-17:30
Κλινική Εξέταση Μαστού και ΚύησηΣτέφανος Ζερβούδης17:30-18:30
12/10/2020Εμβολισμός αγγείων σε μαιευτική αιμορραγία Ηλίας Μπρούντζος15:30-17:00
Οξεία κοιλία και κύηση Νικόλαος Αρκαδόπουλος17:00-18.00
13/10/2020Πνευμονική ωριμότητα - BPD Νικολέττα Ιακωβίδου15:30-17:00
Ανάνηψη του πρόωρου νεογνού Νικολέττα Ιακωβίδου17.00-18.30
19/10/2020Αιμορραγία μετά τον τοκετό, Ατονία μήτρας: φαρμακευτική-χειρουργική αντιμετώπισηΝικόλαος Βραχνής15.30-17.00
Χειρουργικές επιπλοκές μετά από κολπικές επεμβάσεις κατά την κύηση και τον τοκετό (ορθοκολπικά συρίγγια– αιματώματα πυελικού εδάφους) Ιορδάνης Παπαδόπουλος17.00-18.30
20/10/2020Αντιμετώπιση Μαιευτικής αιμορραγίας στη Μονάδα Αυξημένης ΦροντίδαςΝικόλαος Θωμάκος15:30-17:00
Παθήσεις του δέρματος κατά την κύησηΚωνσταντίνος Θεοδωρόπουλος 17.00-18.30
26/10/2020Παρασιτικές λοιμώξεις στην κύηση Καραγεωργόπουλος Δρόσος15:30-17:00
Ιογενείς, μυκητιασικές και βακτηριακές λοιμώξεις στην κύησηΚαραγεωργόπουλος Δρόσος17:00-18:30
27/10/2020Καρκίνος μαστού στην κύηση και την λοχεία, νεώτερα δεδομέναΙωάννης Μπούτας15:30-17:00
Κλινική εξέταση μαστού και κύηση και καλοήθεις παθήσειςΙωάννης Μπούτας17:00-18:30
2/11/2020Μοριακή προσέγγιση στην παθοφυσιολογία του γυναικολογικού καρκίνουΝικόλαος Ανάγνου15:30-17:00
Κύηση και εγκεφαλικό επεισόδιο Γεώργιος Τσιβγούλης17:00-18:30
3/11/2020Γονιμότητα, οικογενειακός προγραμματισμός και κύηση σε γυναίκες με αυτοάνοσα νοσήματα Αντώνιος Φανουριάκης15.30-17:00
Καρκίνος μαστού, γονιμότητα και κύησηΚωνσταντίνος Δημητρακάκης17:00-18:30
9/11/2020Ψυχοπαθολογία της κύησης και της λοχείας Αρετή Σπυροπούλου15:30-16:30
Επιλόχεια κατάθλιψη Αγγελική Λεονάρδου16:30-17:30
Ήπαρ και κύησηΙωάννης Ελευσινιώτης17:30-18:30
10/11/2020Αντιμετώπιση Προδρομικού –Διεισδυτικού πλακούντα, Μαιευτική ολική υστερεκτομήΝικόλαος Βραχνής15.30-16:30
Σύνδρομα διαταραχών έκκρισης κορτιζόλης στην εγκυμοσύνη και ανάπτυξη εμβρύου Γεώργιος Βαλσαμάκης16:30-17:30
Αναισθησιολογική Αντιμετώπιση κατά την Μαιευτική Υστερεκτομή
Παρασκευή Ματσώτα17:30-18:30
16/11/2020Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και κύηση Νικόλαος Ευαγγελινάκης15.30-16:30
Εξωμήτριος Κύηση Νικόλαος Ευαγγελινάκης16:30-17:30
Υπογοναδισμός και γονιμότητα Γεώργιος Σαλαμαλέκης17:30-18:30
23/11/2020Παθήσεις γαστρεντερικού και κύηση Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου15:30-17:00
Αντιμετώπιση αυτοάνοσων νοσημάτων στην κύηση Πέτρος Δρακάκης17:00-18:30
24/11/2020Εγκεφαλική παράλυση Αργύριος Ντινόπουλος15:00-17:00
Αίτια εγκεφαλικής παράλυσης εκτός της υποξίας Αργύριος Ντινόπουλος17:00-18:30
30/11/2020Ενδομήτριος θάνατος του εμβρύου. Η παθολογοανατομική εικόνα εμβρύου και πλακούντα
ναστασία Κωσταντινίδου15:30-17:00
IVF και Κύηση
Χαράλαμπος Συριστατίδης17:00-18:30
1/12/2020Επιληψία και κύηση Αναστάσιος Μπονάκης15:30-16:30
Άσκηση και Κύηση
Παναγιώτης Χαλβατσιώτης16:30-17:30
Διατροφή και ΚύησηΧρήστος Παπαβαγγέλης17:30-18:30
7/12/2020Αυτοάνοσα νοσήματα του νευρικού συστήματος κατά την κύησηΚούτσης Γεώργιος15.30-16.30
Τερατογόνα στην ΚύησηΕλένη Φρυσίρα16.30-17.30
Παθήσεις του οφθαλμού και κύηση Παναγιώτης Θεοδοσιάδης17:30-18:30
8/12/2020Παθήσεις Ουροποιητικού κατά την κύηση Μιχαήλ Χρυσοφός15.30-16.30
Ακτινοβολία και κύηση Ευστάθιος Ευσταθόπουλος16.30-17.30
Κακώσεις περινέου κατά τον τοκετό Δήμος Σιούτης17:30-18:30
14/12/2020Συγγενείς ανωμαλίες γεννητικού συστήματος Δημήτριος Ζυγούρης15:30-17:00
Μαιευτικές επιπλοκές σε συλλήψεις μετά από IVF Γιώργος Σαλαμαλέκης17.00-18.30
15/12/2020Κυτταρομεγαλοϊός και περιγεννητική έκβαση Βάνα Παπαευαγγέλου15:30-17:00
Εμβόλια στην προγεννητική περίοδοΒάνα Παπαευαγγέλου17.00-18.30
21/12/2020Αυτόματες και καθ’εξιν αποβολέςΠέτρος Δρακάκης15:30-17:00
Η σχέση ανοσολογικών παραγόντων και επανειλημμένων αποτυχιών εμφύτευσης Αντώνης Μακρυγιαννάκης17:00-18:30
22/12/2020Σύνδρομο Πολυκυστικών ωοθηκών και κύησηΣοφία Καλανταρίδου15:30-17:00
ART και απόγονοι των παιδιών μετά από Υποβοηθούμενη ΑναπαραγωγήΣοφία Καλανταρίδου17:00-18:30
11/1/2021Stress και αναπαραγωγήΖουμάκης Εμμανουήλ15.30-16.30
Θεραπείες διατήρησης γονιμότητος σε γυναικολογικούς καρκίνους Αλέξανδρος Ροδολάκης16.30-17.30
Επαναλαμβανόμενες αποτυχίες εμφύτευσης-Η εμβρυολογική προσέγγιση Βασιλική Ντινοπούλου17:30-18:30
12/1/2021Καρκίνος μαστού στην κύηση. Διάγνωση και αντιμετώπισηΣτέφανος Ζερβούδης15:30-17:00
Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Θεραπεία σε καθ'έξιν αποβολές & θρομβοφιλίαΠαντελής Μεσσαρόπουλος17:00-18:30